Košice Región Turizmus ponúka širokú škálu možností trávenia voľného času. Ich tím sa snaží poukázať na kľúčové turistické atrakcie v meste Košice, ako aj na výlety pre malé skupiny, ktoré chcú spoznávať podmanivú prírodu Košického kraja. Ponúkame Vám ich propagačné materiály o Košiciach a itineráre po regióne.

Atrakcie Košíc

Viac informácií o pamiatkách v Košiciach

Dóm sv. Alžbety

Jedna z hlavných turistických zastávok v Košiciach zobrazuje patrónku mesta sv. Alžbetu v najvýchodnejšej gotickej katedrále v Európe. Čo stojí za to vidieť je vzácny oltár, krypta vodcu protihabsburského povstania Františka II. Rákocziho a slnečné hodiny z roku 1477. Katedrála sa nachádza na pešej zóne Hlavnej ulice.

Urbanova veža

Nachádza sa na Hlavnej ulici vedľa Dómu sv. Alžbety a je jedinečná svojím lapidáriom . 45 m vysoká veža bola pôvodne navrhnutá ako zvonica Dómu sv. Alžbety. Miesto pred touto vežou slúži na propagačné akcie a spoločenské stretnutia Košičanov a návštevníkov mesta.

Kaplnka sv. Michala

Gotická pamiatka v susedstve známeho Dómu sv. Alžbety bola postavená v 14. storočí a slúžila ako stará cintorínska kaplnka. V súčasnosti poskytuje priestory pre svadobné obrady a príležitostné vystúpenia.

Jakabov palác

Palác bol pomenovaný po svojom staviteľovi a slúžil ako súkromné sídlo Jakabovej rodiny. Neskôr prešiel do vlastníctva mesta. V roku 1945 sa stal dočasným sídlom československého prezidenta Eduarda Beneša. Nachádza sa na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice a iste upúta vašu pozornosť pri prechádzke zo železničnej stanice.

Morový stĺp – Immaculata

Tento pamätník vybudovaný po ničivej epidémii v rokoch 1709-1710 ako poďakovanie preživších občanov krášli centrum mesta. Stĺp sa dvíha až do výšky 14 metrov. Dielo vytvorené v barokovom štýle patrí k pravidelným zastávkam turistov obdivujúcich historické skvosty pešej zóny.

Východoslovenské múzeum

Nachádza sa na Námestí Maratónu mieru v blízkosti sochy Maratónca na ktorej sú vyryté mená všetkých víťazov tradičného medzinárodného behu . Múzeum sa pýši zbierkou antických mincí s názvom Košický zlatý poklad. Zbierka obsahuje viac ako pol milióna rôznych mincí.

Socha Sándora Máraia

Socha najslávnejšieho košického rodáka a svetovo uznávaného autora literárnych diel sa nachádza na Zbrojničnej ulici len pár metrov od rušnejšej Hlavnej ulice. Sediaci Sándor vytvára v skrytom kúte očarujúcu scenériu, ktorá vás pozýva k zastaveniu sa.

Katova bašta – Rodošto

Jedným z miest, kde môžete vidieť stredoveké opevnenie Košíc a zároveň vstupnú bránu do mesta, je bašta Rodošto. Kópia tureckého domu bola domovom posledného vodcu protihabsburského povstania Františka II. Rákoczi.

Štátne divadlo Košice

Táto pôsobivá časť architektúry situovaná uprostred Hlavnej ulice bola postavená v neobarokovom a neorenesančnom štýle. Bývalá kaviareň a miesto spoločenských stretnutí je v súčasnosti domovom operných, činoherných a baletných predstavení hojne navštevovaných miestnymi obyvateľmi a turistami.

Kaviareň Slávia

Štýlový interiér a exteriér s osobitou atmosférou a krásnou secesnou výzdobou je ideálnym miestom na poobedňajšiu kávu. Nachádza sa na Hlavnej ulici v blízkosti Štátneho divadla.

Miklušova väznica

Pôvodne miesto katovho bytu a mučiarne je v súčasnosti hojne navštevované múzeum s expozíciou stredovekého väzenia. Situovaná na Hrnčiarskej ulici, ľahko dostupná z pešej zóny centra mesta.

Dolná brána

Podzemný muzeálny komplex so stredovekou vstupnou bránou do mesta a pôvodným opevnením z 13. storočia je prístupný len pár minút chôdze od hotela Double Tree na začiatku Hlavnej ulice.

Ulička remesiel

Ak hľadáte ideálne miesto na nákup originálneho ručne vyrábaného suveníru, nenechajte si ujsť „Uličku remesiel.“ Úzka malebná ulička bola vytvorená s cieľom poskytnúť priestor umelcom, ktorí na tomto mieste vyrábajú svoje výrobky. Ukazovatele z Hlavnej ulice Vás privedú do tohto romantického miesta.

Vyhliadková veža

Rozhľadňa sa nachádza v severnej časti Košíc na vrchu Hradová. Po 99 schodoch na vrchole veže si môžete vychutnať veľkolepú panorámu mesta. V blízkosti veže isto zaujmú aj pozostatky stredovekého hradu. Dostanete sa tam autobusom číslo 29 smerujúcim do Kavečian a vystúpite na zastávke Vyhliadkova veža. Viac info na www.kosickyhrad.sk

Botanická záhrada

Kultivovaná plocha botanickej záhrady je bohatá na tisíce druhov rastlín a je najväčšia svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa v blízkosti štadióna Technickej univerzity na Mánesovej ulici 23. Viac nájdete tu.

Zoo Košice

Zoologická záhrada sa nachádza v severnej časti Košíc a svojou rozlohou je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku. Miesto je dobrým cieľom vychádzky v malebnej prírode, kde si zvieratá podávajú ruku s návštevníkmi .Konečná zastávka autobusu č.29 je začiatočným bodom výletu.

Múzeum letectva

Milovníci lietadiel určite radi navštívia múzeum zriadené s podporou bývalého prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera. Unikátna zbierka lietadiel s názvom „Galéria prezidentských lietadiel“. sa nachádza v mestskej časti Barca.

Košická detská železnica

Na okraji Košíc v časti Čermeľská dolina je príjemnou zastávkou pre všetkých milovníkov historických vlakov. Košická detská železnica poskytuje nostalgickú cestu do minulosti s parným rušňom a vagónmi pripomínajúcimi ich zlaté časy. Príďte sa pozrieť, čo miestni fanúšikovia vláčikov zreštaurovali a priniesli do nového života. Viac nájdete na  www.detskazeleznica.sk

Golfový areál Alpinka

Na konečnej zastávke košickej detskej železnice nájdete voľnočasové stredisko s možnosťou vyskúšať si golfové ihrisko obklopené zalesnenou dolinou a pokojnou prírodou. Viac informácií www.golf-alpinka.sk

Turistické atrakcie Východného Slovenska

Viac informácií o Košickom regióne

Spišské Podhradie

Mesto Spišské Podhradie je bohaté na kultúrno-historické pamiatky. Od roku 1993 je mesto zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Najznámejšou stavbou v tejto oblasti je trojloďový Dóm sv. Martina postavený v rokoch 1245 – 1275 v románskom slohu.

Spišský hrad

Jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe s rozsiahlym opevnením korunuje travertínový vrch. Tento štvorhektárový pozemok spojený kamennými chodníkmi a schodmi ponúka výhľad z 22 m vysokej veže a múzeum stredovekej histórie v bývalom paláci.
Viac nájdete tu.

Slovenský raj

Skalnaté náhorné plošiny Slovenského Raja, pralesy a spletité potoky tvoria jedny z najmalebnejších turistických terénov na Slovensku. Trasy často zahŕňajú stúpanie po kovových rebríkoch alebo balansovanie na lávkach nad vodopádmi. Dostatočnou odmenou je ľadovo studené plesnutie riečnej vody a krásne výhľady: útesy,údolia a malebné lúky. Chodníky sú náročné, ale dobre značené a informačné centrá ponúkajú viacjazyčné rady.
Viac nájdete tu.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Viac ako 110 000 kubických metrov ľadu je natlačených v nablýskaných stenách tejto ľadovej jaskyne, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO, neďaleko južného okraja Národného parku Slovenský raj. Atmosféra je nádherná: ľadové stalagmity, pripomínajúce leštený mramor, vystupujú zo zeme a komnaty sa lesknú visiacimi úponkami mrazu. Jedinečná ľadová krása očarí každého.
Viac nájdete tu.

Múzeum Andyho Warhola

Priekopník pop-artu a provokatér Andy Warhol (1928 – 1987) by možno rád navštívil svoje svojrázne slovenské múzeum. Galéria je dominantou východoslovenského mesta Medzilaborce, kde vyrastali Warholovi rodičia. Fotografie a výstrižky z novín podrobne opisujú životy Warholovcov, no umenie je oveľa zaujímavejšie. Popri Warholových origináloch sú tu prístupné aj výstavy súčasných umelcov.
Viac nájdete tu.

Levoča

Stredoveké bohatstvo Levoče, bývalého kráľovského mesta, sa rozprestiera naprieč celým centrom zapísaným v zozname UNESCO. Historické hlavné námestie je architektonickou pokladnicou. Lemujú ho meštianske sídla so sedlovými strechami a oslnivo zrekonštruovaná radnica. Najnavštevovanejším miestom je gotický kostol, v ktorom nájdete najvyšší drevený oltár na svete vyrezávaný Majstrom Pavlom.
Viac nájdete tu.

Bardejov

Gotické veže a domy so žiletkovou strechou sa tisnú k sebe na hlavnom námestí v Bardejove, dookola obohnanom stredovekými hradbami. Bardejov získal kráľovskú listinu v roku 1376 a až do 16. storočia bohatol z obchodu. Stopy bohatej minulosti sú viditeľné na každom kroku.
Viac nájdete tu.

Kežmarok

Kežmarský hrad z 15. storočia a priľahlé historické centrum, nachádzajúce sa medzi Vysokými Tatrami a Levočskými vrchmi, poskytujú obraz na jeho slávnu históriu. Predpokladá sa, že názov mesta pochádza z nemeckého Käsemarkt (trh so syrom), ktorý je pozostatkom nemeckej a maďarskej minulosti mesta.
Viac nájdete tu.

Pieninský národný park

Pieninský národný park , je nezabudnuteľný pre zmes živej histórie a zalesnených vápencových štítov.Turistom sa odporúča vystúpiť na najvyšší vrchol Pienin Tri koruny ležiace na poľskej strane parku. Krásu týchto troch ostrých skál však možno obdivovať aj splavovaním rieky Dunajec na pltiach.
Viac nájdete tu.

Vysoké Tatry

Objavte Vysoké Tatry jedinečný región s 25 štítmi nad 2500 m nm, ľadovcovými plesami, chránenými rastlinami a vzácnou faunou. Na území Vysokých Tatier je cca 600 km značených turistických chodníkov, ktoré vedú k najatraktívnejším miestam, štítom, dolinám a horským chatám.
Viac nájdete tu.

Hrad Stará Ľubovňa

Veľký kamenný hrad postavený v 14. storočí na ochranu obchodných ciest do Poľska bol dôležitým administratívnym centrom, ako aj úkrytom pre poľské korunovačné klenoty. Zámok je plný historického nábytku, zbierok zbraní, korunovačných klenotov, klenutých pivníc, vzácnych kočov a zaujímavých miestností a expozícií.
Môžete navštíviť aj skanzen Stará Ľubovňa.

Drevené kostolíky slovenskej časti Karpát

Drevené kostolíky predstavujú jeden z najlepších príkladov európskej drevenej sakrálnej architektúry od neskorého stredoveku do konca 18. storočia. Navštívte kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtinská jaskyňa, zapísaná na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO a jediná svojho druhu v strednej Európe, sa pýši unikátnou aragonitovou výzdobou.V jaskyni boli objavené tri generácie aragonitu. Najstarší má 138 tisíc rokov! Aragonitová výzdoba v tvare ihličia, trsov, konárikov, špirál, hrotov, slnka a nespočetné množstvo ďalších foriem vznikla činnosťou atmosférických vôd v kryštalických vápencoch bielej a modro-sivej farby.
Viac nájdete tu.

Betliar

Kaštieľ Betliar bol postavený v 15. storočí v majetku slávneho šľachtického rodu Bebek a Andrássy. Obdivovať môžeme unikátnu originálnu knižnicu z 18. storočia a mnohé ďalšie umelecké zbierky. Interiér kaštieľa je veľmi romantický a luxusný. Je tu množstvo obrazov, dekorácií, suvenírov z poľovačiek a zahraničných ciest (napr. egyptská múmia či výzbroj samuraja), zbierka poľovníckych pušiek, bojovej výzbroje a množstvo poľovníckych trofejí.
Viac nájdete tu.

Solivar

Solivar pri Prešove je jednou z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Unikátny komplex technických objektov na ťažbu a spracovanie prírodnej soľanky na kuchynskú soľ zachováva obraz bývalého baníckeho života v tejto oblasti.
Viac nájdete tu.

Slovenské opálové bane

Nádherné opálové bane na východnom Slovensku obdivuje celý svet av súčasnosti sa stali cennou technickou pamiatkou na území Slanských vrchov medzi obcou Zlatá Baňa a obcou Červenica. Opály zo slovenských opálových baní sú pre svoje jedinečné vlastnosti vysoko cenené na svetových trhoch. Ich prednosťou je to, čo sa nazýva opalescencia, čo znamená dokonalú hru farieb.
Viac nájdete tu

Jaskyňa Silická ľadnica

Je jednou z najvýznamnejších prírodných pamiatok Silickej planiny v Slovenskom krase. Nachádza sa na Silickej planine, 2 km západne od obce Silica. Vchodové ústie korózno-spádovej priepasti je v nadmorskej výške 503 metrov. Zostup, prevažne vodorovné časti, vyvinul podzemný tok Čierneho potoka.
Viac nájdete tu.

Letohrádok Dardanely

Letohrádok sa nachádza vo francúzskom parku kaštieľa v Markušovciach. Bol postavený v 2. polovici 18. storočia a slúžil na spoločenské a reprezentatívne účely. Dnes je tu fascinujúca expozícia klávesových nástrojov, ako sú klavíry, organy a klavichordy.
Viac nájdete tu.

Gejzír Herlany

Túto prírodnú raritu možno vidieť 25 km severovýchodne od Košíc v obci Herľany. Gejzír studenej minerálnej vody v areáli bývalých kúpeľov vystrekuje do výšky 20 metrov v nepravidelných časových intervaloch. Informácie o čase erupcie je možné zistiť tu.

Jasovská jaskyňa

Západným smerom od Košíc sa po 30 km dostanete k najbližšej sprístupnenej Jasovskej jaskyni zaradenej do zoznamu svetového dedičstva. Pozostatky pravekého obydlia lákajú návštevníkov aj tých, ktorí toto miesto využívajú na liečenie chorôb dýchacích ciest.
Viac nájdete tu

Zádielska tiesňava

Výnimočnú krásu oblasti Slovenského krasu možno vidieť 40 km juhozápadne od Košíc. Zádielsky kaňon vznikol činnosťou potoka Blatnica a jeho dominantou sú vápencové skalné útvary. 3 km dlhá prechádzka medzi mohutnými skalami je dobrým tipom na výlet.
Viac nájdete tu.

Hrhovský vodopád

Hrhovský vodopád je asi 15 metrov vysoký travertínový vodopád napájaný vyvieračkou Féj.
Je situovaný uprostred obce Hrhov neďaleko hlavnej cesty vedúcej z Košíc do Rožňavy.Miestni sa svedomito starajú a zveľaďujú tento prírodný úkaz.
Viac nájdete tu.